28.07.2021
Okunma Sayısı : 677
Paylaş :

Yürüme, oturma, ayağa kalkma, merdiven çıkma başta olmak üzere pek çok güçlüğe neden olan nöromusküler hastalıklar; günlük yaşamı en çok kısıtlayan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Her yaştan insanı etkileyebilen bu hastalık grubu ile mücadelede; doğru teşhis ve gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır.


Ülkemizde sıklığı giderek artan, genellikle ilerleyici kas zayıflığı ve fonksiyon kaybı ile kendini gösteren nöromusküler hastalıkların her yönüyle değerlendirebileceği, alanında uzman hekimlerin ve gerekli teçhizatın mevcut olduğu tedavi merkezlerine ihtiyaç vardır. Hali hazırda aktif çalışmalarını sürdüren Antalya ve İzmir’deki merkezlerin ülke genelinde yetersiz kalması sonrası yapılan girişimler sonucunda Sağlık Bakanlığı tarafından 13 ilde daha merkez açılmasına karar verilmiştir. Bu merkezlerden beşincisi de Eskişehir Şehir Hastanesi bünyesinde açılmıştır.
22 Ocak 2020 tarihi itibariyle Nöromusküler Hastalıklar Merkezi haftanın belirli günleri Çocuk Nöroloji, Erişkin Nöroloji, Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon İle Patoloji Uzmanları'nın öncülüğünde deneyimli fizyoterapistler ile bölgeye hizmet verecektir. Eskişehir Şehir Hastanesinde bulunan Nöromusküler Hastalıklar Merkezi çevre illerden de hasta kabul eden, günlük ortalama 400 hastaya fizyoterapi hizmeti veren tam teşekküllü fizik tedavi ünitesi ile senkron çalışacaktır.